В останні роки знову збільшилась кількість випадків, коли керівники підприємств не виплачують заробітну плату або затримують її виплату на тривалий час. Найчастіше проблема починається тоді, коли хтось з працівників запитає директора про те, коли можна отримати зарплату. Керівництво підприємства зазвичай у відповідь лише знизує плечима і каже, що цього місяця зарплату виплатити неможливо. Як потрібно діяти працівникам у такому випадку? Чи може працедавець не виплатити зарплату, посилаючись на законні обставини? Можна, звичайно, застосувати силу і змусити керівника підприємства все-таки знайти гроші для виплати зарплати, однак, це будуть вже незаконні методи. Тож давайте розглянемо, що потрібно робити в рамках закону, щоб отримати свої чесно зароблені гроші.
Для того, щоб вияснити причину невиплати заробітної плати, слід в першу чергу звернутися в податкову і перевірити (якщо ви офіційно працевлаштовані), чи сплачуються з вашої зарплати відповідні податкові відрахування. Такий крок потрібно здійснити обов’язково, бо відомо багато випадків, коли за працівників не сплачувалися податки, хоча вони вважали, що працюють офіційно. Іноді навіть запис в трудовій книжці був непідтвердженим.
Що ж, давайте розберемось з поширеною ситуацією, коли працівникам виплачується офіційно мінімальна заробітна плата, а решту грошей вони отримують в конвертах. Що робити, якщо керівник підприємства відмовився виплатити зарплату в такому випадку?
Вирішення питання методом переговорів
Працедавець завжди буде чинити спробу підтерти за собою хвости в юридичному аспекті. Наприклад, якщо працівник останнім часом не ставив свій підпис у відомості про виплату заробітної плати, його можуть попросити це зробити, мотивуючи таку дію крайньою необхідністю (на підприємство має прийти перевірка і т.п.). Цього не можна робити в жодному випадку. І чим більше буде відомостей без підписів – тим краще для працівників. Звичайно, ту частину зарплати, яку працівникам виплачували в конверті, отримати таким чином не вдасться, однак офіційну частину зарплати можна буде досить легко повернути. Тому керівнику підприємства слід відкрито заявити, що підпис у відомості буде поставлений лише після отримання зарплати. Це дуже ефективний метод заставити підприємство виплатити зарплату.
Одного разу був випадок, коли замість працівника у відомості протягом року розписувався бухгалтер. І коли постало питання про звільнення цього працівника працедавець захотів зменшити його зарплату на певну суму, що представляла собою вигаданий штраф. Воно б так і вийшло, якби працівник не поставив умову, що в такому випадку буде вимагати річну зарплату. Працедавця це обурило, адже він протягом року виплачував заробітну плату, але працівник заявив, що у відомостях немає його підписів і він звернеться в судову експертизу. Цього аргументу для працедавця виявилось цілком достатньо, відомість за останній місяць була змінена і працівник після отримання грошей вже власноруч у ній розписався. Іншими словами, працівник заставив працедавця мирно вирішити питання. Однак такі ситуації зустрічаються не завжди, тому давайте розглянемо альтернативні способи впливу на керівництво підприємства при невиплаті зарплати.
Стягнення зарплати в судовому порядку
Звернення в суд є, напевно, один з найефективніших методів «вибивання» заробітної плати з працедавця. Якщо стає очевидно, що в майбутньому співпраця з працедавцем неможлива, потрібно негайно подати заяву про звільнення. Це може бути заява за згодою сторін або власним бажанням – без різниці. Вас зацікавить питання, чи обов’язково потрібно звільнятися з роботи. Пояснення дуже просте. Відповідно до статті 116 і 117 Кодексу Законів про Працю працедавець зобов’язаний при звільненні працівника у цей же день віддати йому не лише його трудову книжку, але й всі кошти, які він повинен отримати. Це може бути не лише зарплата, але й компенсація за невикористані дні відпустки та ін. У випадку невиплати працівник має майже стопроцентний шанс виграти справу в суді, за яким слідує стягнення заборгованості по заробітній платі з підприємства згідно з відповідним рішення суду. При бажанні позивача, крім вимоги про виплату зарплати, він також може вказати у заяві компенсацію моральної шкоди, яку він отримав під час виникнення заборгованості. Тобто, в любому випадку доведеться звільнятися і звертатися в суд.
Офіційне звернення в прокуратуру
Якщо працедавець постійно затримує виплату зарплати, його при бажанні можна притягнути до кримінальної відповідальності. Для того, щоб це зробити, потрібно написати заяву в прокуратуру, яка зобов’язана здійснити спеціальну перевірку. Слід пам’ятати, що згідно статті 175 Кримінального Кодексу України за невиплату заробітної плати, пенсії або стипендії без вагомих підстав передбачається кримінальна відповідальність. При цьому достатньо, щоб заборгованість була більш ніж місяць. Однак, потрібно бути впевненим, що невиплата зарплати була навмисною. Якщо ж для цього були вагомі причини, тоді звернення лише роздратує керівника підприємства. Зрозуміло, що визначати, чи була навмисне затримана заробітна плата, будуть працівники прокуратури та відповідних органів. Згідно КК України, покаранням за навмисну затримку виплати може бути штраф розміром 500 – 1000 неоподатковуваних мінімумів. Також можуть бути призначені виправні роботи тривалістю до 2 років або позбавлення волі тривалістю 2 роки. Також керівника підприємства позбавляють права обіймати ряд посад у державних структурах і займатися рядом робіт протягом 3 років.