Чи може зарплата бути меншою за 3200 гривень?

Автор | 28.08.2017


чи має право власник підприємства заплатити менше 3200 грн. Як відомо, від початку цього року розмір мінімальної заробітної плати становить вже 3200 гривень. Різкий стрибок «мінімалки» викликав великі занепокоєння серед підприємців, керівників і установ та організацій. Це пов’язано в першу чергу з різкими збільшення податку з заробітної плати працівників. Найбільш небезпечними ці зміни були для підприємств, які працюють посезонно, а також підприємств, що працюють не постійно, а залежно від ряду зовнішніх чинників. Зараз ми розглянемо питання про те, наскільки суттєвим є податкове навантаження на підприємства і пояснимо, чи може керівництво установи, організації або підприємства виплачувати працівнику заробітну плату меншу ніж 3200 гривень.

Нагадаємо, що на початку цього року було змінено трактування мінімальної заробітної плати. Як вказано у статті 3 ЗУ «Про оплату праці», мінімальною заробітною платою вважається затверджений законом мінімальний розмір оплати за виконання годинного або місячного об’єму роботи. При цьому мінімальний розмір оплати праці повинен бути визначений як в місячному, так і в погодинному розмірі. Також відзначимо, що мінімальна зарплата представляє собою соціальну гарантію від держави, що діє всюди в межах країни, незалежно від форми власності та виду діяльності підприємства.

У статті 8 ЗУ «Про державний бюджет на 2017 рік» сказано, що за повний обсяг виконаної місячної або годинної норми мінімальна заробітна плата не може бути меншою за 3200 грн. Потрібно додати, що тривалість робочого часу згідно статті 50 КЗПП не може бути більшою за 40 годин на тиждень.

Увага! При нарахуванні роботодавцем заробітної плати меншого розміру, ніж мінімальний розмір зарплати, він зобов’язаний здійснити доплату до рівня 3200 грн., яку працівникові мають видати при виплаті заробітної плати.

Порядок здійснення доплати до розміру мінімальної заробітної плати

Слід пам’ятати, що при розрахунку заробітної плати працівника з метою забезпечення її розміру в 3200 гривень компенсації за роботу в шкідливих умовах, доплати за нічну роботу і наднормовий час, додаткові оплати за відрядження та преміальні не враховуються.

Вимоги щодо нарахування доплат до рівня 3200 грн. стосуються працівників:

► зарплата яких (оклад з доплатами, преміями та надбавками) за повний місяць роботи менша ніж 3200 гривень;
► що працюють по сумісництву та отримують за повний місяць роботи заробітну плату меншу за 3200 гривень, що встановлена відповідно до відпрацьованого часу;
► які за місяць виконують неповний обсяг роботи (у випадку захворювання), що менший за встановлену місячну (годинну) норму, яка визначена по підприємству.

Важливо також знати, що розрахунок доплат до рівня мінімальної зарплати відбувається окремо за сумісництво та по основному місцю роботи.

Важливо! Доплата до рівня 3200 гривень повинна нараховуватися під кінець відпрацьованого місяця, після того як вже була нарахована зарплата за фактично відпрацьований час.

Доплата ця видається працівнику при виплаті заробітної плати за другу частину відпрацьованого місяця. Іншими словами, при нарахуванні та виплаті авансу (за першу половину місяця) здійснювати доплату до рівня мінімальної зарплати немає необхідності.
На початок статті