Функціональні обов’язки, кар’єра та освіта бухгалтера

Автор | 29.01.2017


обов'язки бухгалтера та освіта Протягом останніх років професія бухгалтера залишається однією з найбільш затребуваних на кадровому ринку. Бурхливий розвиток економіки в нашій країні спричинив розширення вже існуючих підприємств, зростання кількості їхніх філій та відділень, а також виникнення нових компаній. За прогнозами аналітиків інтерес до представників даної професії з боку працедавців не буде зменшуватись і в майбутньому.

Робота бухгалтера зовсім не обмежується світом активів, пасивів, проводок і балансів. Справжній професіонал зобов’язаний орієнтуватися у всьому, що має відношення до діяльності організації, в якій він працює, цікавитися економікою, політикою, відстежувати зміни у законодавстві та постійно підвищувати свою кваліфікацію. Яким же вимогам сьогодні повинні відповідати кваліфіковані бухгалтери?

Освіта бухгалтера

Головним критерієм відбору кандидатів на вакансію бухгалтера є досвід роботи. Важливо, щоб здобувач мав уявлення про повний цикл бухгалтерської діяльності. Якщо, наприклад, в резюме зазначено, що в попередню компанію людина прийшла працювати в лютому, а звільнилася в грудні, у неї обов’язково запитають на співбесіді, з яких причин це сталося. Адже виходить, що бухгалтер не здав ні квартальну, ні річну звітність. Досвід роботи повинен бути досить тривалим і стабільним, що свідчить про досягнення працівником певного рівня кваліфікації. Для рядового бухгалтера стаж повинен становити не менше року.

Безумовною перевагою буде наявність атестата професійного бухгалтера або аудитора. Щоб його отримати, необхідно прослухати спеціальний навчальний курс і скласти кваліфікаційні іспити. Крім того, для міжнародних компаній необхідні ще й знання МСФЗ (міжнародна система фінансової звітності), підтверджені відповідними сертифікатами міжнародного зразка.

Кар’єра бухгалтера

Багато студентів фінансово-економічних вузів вже на старших курсах починають підробляти. Вони працевлаштовуються на тимчасову роботу і на момент отримання диплома мають деякий досвід, що дозволяє їм претендувати на більш високі посади. Якщо говорити про входження в професію менш активних молодих фахівців, них також не буде проблем. Однак свої кар’єрні амбіції, швидше всього, на перших порах доведеться знизити. Потрапити в солідну компанію на хорошу посаду без досвіду роботи дуже важко. Починати доведеться з позиції лінійного фахівця, що виконує нескладну рутинну роботу. Багато претендентів для початку працевлаштовуються в невеликі фірми, скажімо, помічником бухгалтера або офіс-менеджером з функціями бухгалтера. В міру набуття досвіду працівник, що зацікавлений у розвитку своєї кар’єри, підвищує свій професійний рівень, отримує різні атестати, що підтверджують його компетенцію, і згодом може претендувати вже на більш серйозні і високооплачувані посади.

Функціональні обов’язки бухгалтера

До типових обов’язків бухгалтера можна віднести:

ведення бухгалтерського, податкового, управлінського обліку;
складання облікової політики організації;
взаємодія з контролюючими організаціями.

Якщо мова йде про іноземну компанію, тоді в обов’язки бухгалтера також входить:

ведення звітності за міжнародними стандартами;
трансформація української звітності в міжнародну;
робота з інформаційними системами бухгалтерського обліку на англійській мові.

Багато що залежить від специфіки конкретної організації. Найважчими вважаються банківська, будівельна та страхова сфери. Успішно справлятися з подібною операційною діяльністю можна при наявності уважності, посидючості, схильності до рутинної роботи і вміння правильно планувати свій робочий час.

Навички та особисті якості

В першу чергу бухгалтер повинен бути впевненим користувачем ПК, знати програми: «1С: Бухгалтерія», Word, Excel, вміти використовувати в своїй роботі довідкові правові системи, електронну пошту, пошукові системи мережі Інтернет. Володіння англійською мовою бухгалтеру не потрібно. Виняток становлять ті випадки, коли йде мова про роботу в міжнародній корпорації або компанії, постачальники якої знаходяться за кордоном.

Для бухгалтера необхідні такі особисті якості, як уважність, відповідальність, врівноваженість, стресостійкість, посидючість, логічне мислення, пунктуальність, чесність та вміння аргументовано доводити свою точку зору.

Перспективи для бухгалтера

Якщо розглядати розвиток кар’єри бухгалтера, то перспектив тут чимало. Можна залишатися в рамках своєї спеціальності. Наприклад, провідний спеціаліст по МСФО великого підприємства може розраховувати на оклад не менше 20-25 тисяч гривень. При цьому очевидний шлях розвитку – дорости до посади головного бухгалтера. Однак можна й зовсім вийти за рамки професії, зайнявши посаду аудитора або фінансового директора. У найближчому майбутньому попит на фахівців з бухгалтерського обліку залишиться високим. Крім того, в даний час процентне співвідношення торгових і виробничих компаній змінюється на користь останніх. Це стосується як українських, так й іноземних підприємств, які вкладають капітал у розвиток вітчизняного виробництва. Тому попит на бухгалтерів з досвідом роботи на виробництві буде збільшуватись.
На початок статті