На початку 2018 року компанія General Electric, Укрзалізниця та Укрексімбанк уклали договір на суму один мільярд доларів, що передбачає придбання банком тридцяти тепловозів у США і передачу їх по лізингу Укрзалізниці. Договір укладений на період 15 років. Протягом цього часу фірма General Electric повинна виготовити для Укрзалізниці 225 нових та відремонтувати 75 старих тепловозів. Таким чином інвестор проводить в Україні тестування ринку. Згідно даних міністерства інфраструктури з питань євроінтеграції, в Україні не оновлювалась залізнична техніка протягом 10 років, що призвело до вкрай негативного стану 90 відсотків рухомого складу, який потребує негайної заміни. Однак, раніше ці потреби покривались за рахунок Луганськтепловозу, який зараз знаходиться на окупованій території.
Допомогти Укрзалізниці зголосився General Electric, який за короткий термін виготовить тридцять нових тепловозів. Перша партія їх буде поставлена в Україну літом 2018 року. Тут їх доукомплектують, і вже в кінці року локомотиви зможуть експлуатуватися Укрзалізницею. Співпрацю з Україною старший віце-президент компанії та її фінансовий директор Джемі Міллер назвав “розвідкою боєм”. Таким чином General Electric зможе прозондувати український ринок і визначитись з можливістю подальшої співпраці.
На першому етапі співпраці вітчизняні виробники будуть забезпечувати лише 10 % виробництва тепловозів, але в майбутньому їх доля зросте до 40 %. Таким чином українські компанії зможуть не лише взяти учать у виготовленні локомотивів, але й будуть обслуговувати цю техніку.
Для України такий спосіб тестування ринку інвесторами можна вважати типовим. Деякі іноземні компанії спочатку будують на території нашої країни одне невелике підприємство, а потім, коли воно успішно запрацює, поступово відкривають цілі низки виробництв. Підозра закордонних виробників з часом змінюється на спокій, і вони починають розуміти, що нічого загрозливого для бізнесу в Україні немає.
На розширення співпраці з нашою країною сподівається і керівництво компанії General Electric. Щось подібне було в Казахстані, в якому спочатку компанія відкрила невеличке локальне виробництво. Сьогодні у цій країні вже працюють великі потужності з виробництва і ремонту двигунів. Таку ж модель General Electric планує застосувати і в Україні.
Однак, американців цікавить в нашій країні не тільки виготовлення залізничних тепловозів. Компанія GE успішно розвиває технології у секторі отримання дешевої вітрової електроенергії. Слід додати, що майже 30 % електроенергії у всьому світі виробляється саме компанією General Electric. Керівництво фірми стверджує, що планує забезпечити Україну сучасними технологіями, які дозволять отримувати і постачати в інші країни достатню кількість електроенергії. Фірма GE відома і своїм медичним обладнанням, 500 одиниць якого (ультразвукова діагностика і МРТ) вже завезено в Україну.
Іншим шляхом інвестицій в виробництво вважається міжнародне донорство, яке постійно розвивають китайські виробники. Виконання трьох величезних проектів в Україні, на які виділили кредити Європейський банк реконструкції та розвитку і Світовий банк, взяли на себе дві величезні китайські компанії Sinohydro і Xinjiang. Вартість цих проектів загалом складає близько 150 мільйонів доларів. Що стосується приватного бізнесу, на який не виділяються державні або донорські кошти, тут поки що спостерігається затишшя. Це пояснюється незначним ростом економіки України.
На наступні 5 – 10 років прогноз інвестицій в Український ринок зарубіжних компаній можна вважати швидше негативним ніж позитивним. Тому кроки, які робить компанія General Electric та декілька інших сміливих інвесторів, можна вважати швидше випадковим або винятковим явищем.