Кінець року – вдалий час для обговорення заробітної плати. Але затягувати не варто, адже багато рішень приймаються вже в листопаді. Давайте розберемося в питанні про те, як слід домовлятися про гроші з працедавцем.
Ви працюєте в компанії більше року. Досягнуті цілі, задоволені клієнти і замовники, нові завдання, але на заробітній платі це ніяк не позначається. Якщо ви сподіваєтеся на телепатичний зв’язок з керівником, тобі будьте готові, що бюджет на підвищення заробітної плати піде більш наполегливим і балакучим колегам. Однак, говорити про підвищення зарплати потрібно акуратно і конкретно.
Одного разу в ІТ-компанії відбулась зустріч аналітика однієї з команд і керівника. Цей працівник прийшов у компанію приблизно десять місяців тому. Він добре справлявся з роботою, але не більше. Нові завдання він брати не мав бажання, на внутрішні тренінги не ходив, відмовлявся допомагати колегам. Розмова почалась з того, що пройшов час і він очікує зростання заробітної плати, тобто, індексації (так він висловився). Звичайно ж, йому відмовили, адже люди, що сподіваються на підвищення за вислугу років, але не прикладають для цього ніяких зусиль, виглядають досить дивно.
Як не треба просити надбавки?
▼ Шантаж: «Або ви мені платите більше, або я йду». Це спрацює максимум один раз, а працівник автоматично потрапляє в кандидати на розставання.
▼ Каприз: «Я вже два роки працюю, де моя надбавка?». Потрібно пам’ятати, що платять за результат, а не за час. Якщо немає відчутної користі, посада може бути оптимізована.
▼ Чутки та плітки: «Чому моєму напарнику підвищили, а мені ні?». Зазвичай бонуси і заробітна плата – це частина комерційної таємниці, яку співробітники не повинні розголошувати.
▼ Жалість: в працівника кредит, вагітна дружина, старі хворі батьки. Компанія винаймає професіоналізм працівника, а не його особисту ситуацію.
▼ Закриті очі: сусідній відділ скорочують, витрати «зрізують», а тут працівник вимагає збільшення зарплати. Так можна легко потрапити під гарячу руку.
Як треба просити надбавки?
Після оцінки, підведення підсумків, певних висновків виконання тривалої угоди: «Дивіться, я стабільно перевиконую план на 20 %» або «В цьому році я запропонував схему оптимізації податків, яка заощадила нам значну суму».
Під час призначення нових завдань: «Я готовий взяти на себе ще один додатковий проект, але давайте переглянемо рівень моєї заробітної плати, бо це збільшить моє навантаження на 30 %».
При підвищенні в посаді: «Хочу уточнити, як зміниться мій дохід при переході».
Кращий час для подібної розмови – 4 квартал, бо в цей період починається планування бюджету на наступний рік.
Якщо зустріч закінчилася відмовою, тоді обов’язково уточніть, що ви можете зробити для того, щоб ваша заробітна плата збільшилася? Обговоріть також терміни, коли можна буде повернутися до цього питання.
Ринкові пропозиції
Ви зважилися на активний пошук роботи. Що зробити, щоб збільшити свій дохід при переході з однієї компанії в іншу?
▼ Вивчіть ринок: пройдіть кілька співбесід, поспілкуйтеся з представником кадрового агентства.
▼ Перегляньте резюме схожих фахівців. Щоб зрозуміти ринкову ситуацію, потрібно переглянути не менше 50 резюме.
▼ Розглядайте відразу дві або й більше пропозицій про роботу. Таким чином ви знімете внутрішнє напруження (візьмуть не візьмуть, виберуть не виберуть) і спокійніше проведете переговори про заробітну плату.
▼ Не приймайте перше речення про роботу. Якщо запропонована сума менша, ніж ви очікували, будьте коректні, але переконливі: «Мені дуже цікава ваша пропозиція, але, якщо чесно, я очікував пропозиції в районі …. гривень. Зараз я проходжу конкурс ще в двох місцях і там обіцяють більшу зарплату. Чи можна її трохи збільшити?».
▼ Задавайте питання та оцінюйте пропозицію комплексно. Іноді різниця в рівні зарплат в кілька сотень або навіть тисяч компенсується обідами в офісі, курсами іноземних мов, корпоративним спортом, відпочинком для членів сім’ї. Тому слід уточнити, чи є компенсаційний пакет, щоб прийняти зважене рішення.
Питання зарплати – делікатне і складне в обговоренні. Але саме воно впливає на якість вашого життя. Тому бажано «прокачати» навик таких переговорів, адже він буде працювати на вас протягом всього життя.