Перевірка харчових продуктів Держспоживслужбою відтепер буде проводитись за новими правилами, що дозволить уникнути застосування хабарів. Як відомо, торгові підприємства вкрай негативно ставляться до контролю з боку санепідемстанції, експертних організацій та Держспоживслужби.
Більшість торгових і виробничих компаній заздалегідь включають у свої витрати хабарі. Однак тепер ця стаття витрат швидше всього буде зайвою. Ще у квітні 2018 року вступив у дію новий закон, який передбачає новий принцип проведення перевірок якості продуктів харчування. Тож як нові реформи допоможуть позбутися хабарів, призначених для інспекторів та чиновників різних контрольних органів? Нові правила перевірок замінили закон про основні принципи та вимоги до безпечності та якості продуктів харчування, який діяв протягом останніх десяти років. Як свідчить практика, інформація про заплановану перевірку повідомляється підприємствам за десять днів до її початку.
Враховуючи курс України на євроінтеграцію, до підприємств тепер висуваються нові вимоги щодо контролю за якістю харчових продуктів. Зокрема, працівники Держспоживслужби мають право без попередження відвідати будь-який заклад громадського харчування, магазин, супермаркет або аналогічного напрямку підприємство, але при цьому обов’язково повинна здійснюватись відеозйомка інспектора. Розмір штрафу у випадку виявлення недоліків може сягати 70 000 грн.
Система управління якістю харчових продуктів, що носить назву НАССР, сьогодні використовується практично всіма розвиненими країнами світу. Високий рівень захисту споживача від неякісних продуктів харчування сьогодні вимагає чинне законодавство США, Канади, країн Євросоюзу, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн. Цей список доповнився і Україною. Вже з кінця вересня цього року дозволені перевірки великих компаній, а восени наступного року якість своїх продуктів харчування повинні будуть довести і дрібні підприємства. Крім торгових компаній до переліку також входять кафе, ресторани та інші заклади харчування, що зобов’язані задекларувати свої потужності. Таку процедура можна буде пройти в онлайн-режимі. Реєстрацію потужностей всіх підприємств буде ретельно контролювати і перевіряти Держспоживслужба. Підприємці мають майже рік часу для того, щоб закріпити документально всі процеси виготовленя і створення продуктів харчування і страв.
Нова система дозволить зробити прозорішими перевірки контролюючими інстанціями. І хоча нові правила важко назвати досконалими, вони є достатньо зрозумілі для всіх підприємців, що працюють у сфері громадського харчування, адже тепер чітко вказані всі критерії оцінки. Наприклад, згідно нового закону будь-яке підприємство, що має справу з харчовими продуктами і займається роздрібною торгівлею, повинно мати проточну воду, а в багатьох українських торгових точках ця умова поки що не виконується. Тому запровадження нової системи контролю якості в Україні не лише покращить якість перевірок та суттєво зменшить корупцію, але й створить здорову конкуренцію між підприємствами.