У вас є відчуття, що вам постійно не вистачає грошей? Вони витікають буквально крізь пальці? Вони закінчуються раніше, ніж ви отримуєте наступну зарплату? Як навчитися залучати, зберігати і примножувати грошову удачу?
Часто між нами і справжнім багатством стоять заняття справою, яка нам не подобається, і звичка жаліти себе з цього приводу. Багато в чому це дійсно так. Але припустимо, що людині дійсно подобається її робота (не такий вже і рідкісний випадок), та й себе ця людина жаліти не схильна – хіба що трохи і виключно дощовими вечорами. Однак не те що мільйонів, але й просто стабільного фінансового становища немає як і не було. У чому ж справа?
До бідності, як не дивно, призводить і скупість. Не тільки тому, що скупий платить двічі, продукти зі знижкою бувають простроченими, а речі на розпродажах – некондиційними. Власник бізнесу, який під час кризи зменшує зарплату найманому працівнику, щоб заощадити копійку, ніколи не стане по-справжньому успішним. Тато, якому шкода грошей на освіту дитини, позбавляє її можливості знайти хорошу роботу, а себе, швидше всього, хорошої фінансової підтримки в старості.
Нелегко визнати, що ти скупий. З дитинства ми звикли, що економити корисно, грошики люблять рахунок, а хто багато витрачає – той не буде багатим. Але навіть звичка тратити гроші наліво і направо може бути не настільки руйнівною, як прагнення отримати побільше грошей прямо зараз і будь-якою ціною. Саме жадібність змушує людину хапатися за нестабільні проекти, які обіцяють швидку вигоду, пропускати навчання (адже воно тільки відволікає від заробляння реальних грошей) в найважчих випадках – вплутуватися у фінансові піраміди, підозрілий бізнес з продажу неперевірених товарів або у шахрайські схеми.
В скупості є більш глибока причина. Багато хто звик вимірювати успішність грошима, тобто кількістю грошових знаків або (ще частіше) символів достатку, якими можна похвалитися прямо зараз. Є айфон, автомобіль, ноутбук, літак? А якої моделі (важливо, щоб останньої)?
Навіть якщо новий смартфон дійсно зручніший, ніж всі попередні, навряд чи покупці, які займають чергу біля магазину за три дні до початку продажу і беруть великі кредити, щоб його собі купити, думають про комфорт. Гроші і час (іноді на шкоду роботі) витрачаються не на сам ґаджет, а на відчуття власної значущості, на підтвердження думки «Я набагато кращий від всіх інших, які користуються застарілими моделями». Це шлях в глухий кут. Бажання здаватися багатим та успішним заважає стати таким. Дійсно забезпечені люди вимірюють багатство не умовними одиницями, а здатністю заробити їх в будь-який момент завдяки своїй праці та ресурсам, а потім купувати за них те, що дійсно зробить життя приємнішим, безпечнішим і зручнішим.
Нарешті ще один спосіб стати невдахою – заробивши трохи грошей, відразу віддалитися від рідних і друзів, адже, не дай Бог, доведеться допомагати, позичати, підтримувати! Витрачатися! Жахливо! Розплата за це буває дуже важкою, і навіть не тому, що самотність болісна, а з чисто практичних міркувань. Люди, з якими вас пов’язують не ділові, а особисті відносини, поможуть вам подолати навіть дуже сильну кризу, коли у вас не залишиться ні копійки. Якщо буде потрібно – вони позичать вам потрібну суму. Міф про сильного, самотнього і незалежного вовка великого капіталу, який нічого не потребує, хороший для книг і серіалів. У реальному житті, на щастя, створення та підтримання зв’язків з людьми – найважливіша складова успіху, в тому числі й фінансового.
▼ Бідному потрібен мільйон, а багатому потрібна ідея
Отже ви зрозуміли, що розбагатіти ви зможете тільки тоді, коли перебудуєте свою свідомість, почнете думати і діяти як багаті люди. Які ж психологічні особливості ведуть до багатства?
Психологія бідних і багатих людей
Бідні люди є бідними через те, що саме так влаштована їх свідомість. Вони рахують чужі гроші, бояться ризикувати виправдовуючи свою бездіяльність страхом втрат, не бачать способів заробити великі гроші, навіть якщо ці гроші іноді перебувають у них під носом.
Одного разу бідні люди підійшли до багача і запитали:
– Чому ми живемо на одній землі, але ти купаєшся в достатку, а ми ледве-ледве можемо себе прогодувати?
– Тому що ви не бачите, де лежать гроші, – відповідав їм багач.
– Як не бачимо? – здивувалися селяни.
– Давайте зробимо так. Ви попросіть бідної людини пройти по підвісному мосту, не кажучи навіщо. А я покладу на міст мішечок з монетами. Якщо він його забере, то гроші будуть ваші.
Люди знайшли жебрака і попросили його пройти по мосту. Він так і зробив, ніде не нагнувся, нічого не підняв. Всі побігли до нього і запитали:
– Невже ти нічого не бачив?
– Кожен день я ходжу по цьому мосту по декілька разів. Сьогодні я задумався, чи зможу перейти його з закритими очима.
Що ж насправді відрізняє людей, «створених бути багатими», від інших?
Багатії впевнені, що вони самі є авторами своєї долі. Бідняки живуть в сюжеті, який вигадав для них хтось інший.
Людство придумало багато казок та історій про щасливчиків, які одного разу знайшли скарб, сільських дівчат, які вийшли заміж за принців, та бідних страждальців, на яких раптово звалився подарунок від доброго мільйонера. Але по-справжньому багата людина навряд чи коли-небудь купувала лотерейний квиток або бродила вулицями в надії зустріти чарівника. Більшість тих, хто чогось досяг, змогли це зробити тому, що послідовно йшли до реалізації своїх планів. Не варто покладати надії на те, що хтось вас ощасливить. Краще задуматися про те, чого і як можна досягти самостійно. Потрібно повірити, що ви самі визначаєте, скільки у вас повинно бути грошей.
▼ Мета бідняка – не програти. Мета багатія – перемогти
Не намагайтеся уникнути розчарувань, встановлюючи собі гранично низьку планку. Бажайте по максимуму, ставте глобальні цілі. Але дійсно глобальні – це не “оплатити рахунки”, “з’їздити у відпустку”, або “звести кінці з кінцями”. Мабуть, підійде “заробити мільйон доларів”. Також може бути “допомогти тисячам людей”.
▼ Бідні – шукають причини, багаті – шукають можливості
Намагайтеся зосереджуватися на способах подолання перешкод, а не на сто першій причині того, чому вам ніколи не вдається задумане. Багаті люди захоплюються багатими та успішними, вони намагаються з ними спілкуватися. Бідні їм заздрять або лають їх, намагаються уникати спілкування з ними.
Якщо ви самі збираєтеся приєднатися до верхівки суспільства, тоді немає сенсу змішувати її з брудом – правильно? Подумайте, адже можливо ті, хто здаються снобами та зазнайками, просто намагаються захистити себе від вічно похмурих і незадоволених особистостей, що постійно намагаються їх засудити?
Багаті люди не соромляться рекламувати себе, повідомляти світу про свої сильні сторони, бути на виду. Бідні переоцінюють скромність та непомітність, які часто плутають з гідністю. Це правило відноситься і до нездорового альтруїзму. Завжди поступатися своїми інтересами заради інших – свідомо програшна стратегія. Допомагати ближнім прекрасно, але почати благодійну допомогу варто з себе. Кого ви зможете підтримати, якщо нічого самі не досягли в житті? Не потрібно боятися виставляти себе з кращого боку і переслідувати власну вигоду!
Бідняки прагнуть до того, щоб ухилитися від труднощів, а багатії – до того, щоб використовувати труднощі для зростання та отримання досвіду. Уміння вчитися на помилках – найважливіша складова ділового успіху. Це стосується також звички не витрачатися на розваги, а вкладати свої інвестиції в освіту і самовдосконалення. Ускладнюючи собі життя зараз, ви зробите його кращим в майбутньому.
▼ Для бідних гроші – це мета, а для багатих – засіб
Гроші не фетиш, не образ комфортного і щасливого життя, не скарб, який треба збирати і охороняти. Це просто інструмент, за допомогою якого можна отримати певні можливості. Такий підхід дозволяє людині ризикувати, не зациклюючись на можливих втратах, використовувати не тільки свій капітал, але й гроші інвесторів, піклуючись про те, щоб примножити не тільки свій добробут, а й достаток партнерів та співробітників. Іноді, прагнучи зберегти “синицю в руках”, ми втрачаємо велику вигоду.
▼ Бідні люди живуть в минулому, а багаті – в майбутньому
Минуле змінити неможливо, воно вже відбулося. Не варто плутати аналіз отриманого досвіду з нескінченним самоаналізом та постійними роздумами про те, що трапилося місяць, рік або два-три десятиліття тому. Багаті та щасливі люди будують плани, а не пишуть спогади. Багаті люди захоплені своєю роботою, а бідні вважають, що шукати задоволення в роботі за шматок хліба – це недозволена розкіш.
Щоб заробити великі гроші, потрібно багато працювати. А щоб багато працювати, треба по-справжньому любити свою справу. Інакше праця перетвориться на каторгу, яка доведе людину до депресії раніше, ніж до першого мільйона. Слід займайтеся тим, до чого ви небайдужі. Не дозволяйте собі існувати завдяки нудній безглуздій роботі, успіх якої вас абсолютно не цікавить. Багатії вміють не тільки працювати, але й отримувати належне.
Якщо батьки не заклали програму, яка веде до багатства, у ваш “внутрішній комп’ютер”, значить, ви повинні це зробити самі. Але якщо це якщо ви, звичайно, дійсно хочете розбагатіти.
Хочеш бути щасливим – поводь себе як щаслива людина. Хочеш бути багатим – поводь себе як багатий. Хочеш жити в цьому світі – живи і радій, а не ходи з незадоволеним обличчям, обурюючись, що світ недосконалий, адже світ створюєш ти сам.