Про що говорить рукостискання? Різні види рукостискань та їх значення

Автор | 09.05.2019


про що свідчить рукопотискання Рукостискання – це найважливіший елемент невербальної комунікації. Це ключ, який відкриває або закриває двері, якщо тільки ви приділите йому необхідну і достатню увагу. А ще рукостискання – це специфічний тест, що дозволяє швидко і з високою вірогідністю дізнатися, чи закінчиться бесіда позитивним результатом легко і невимушено або ж доведеться добряче попотіти, щоб отримати очікуваний результат. Варто пам’ятати про те, що надто швидке рукостискання віщує безплідну розмову. Не менш корисно буде знати, що занадто довге рукостискання повідомляє про те, що людина є дуже бажаним гостем.

Слизьке, мляве, міцне, коротке, середнє або нескінченне рукостискання – всі вони досить багато говорять про людину, з якою доводиться мати справу. Уважно прислухавшись до відчуттів при рукостисканні, можна багато чого зрозуміти про співрозмовника, уникнути втрати цінного часу під час безплідних переговорів.

Що означає рукостискання?

Коли ви зустрічаєтеся з людиною, насамперед зверніть увагу на те, як вона простягає руку.

Співрозмовник тримає руку під прямим кутом, притиснувши лікоть до тіла

Такий жест належить людині, яка не може запропонувати вам нічого, крім власного часу. Ви їй зобов’язані хоча б тому, що вона погодилася вас прийняти. Якщо у вас немає гострої необхідності переконувати або зваблювати цю людину, скоротіть час візиту до мінімуму, оскільки не отримаєте ніякого результату. Ваш співрозмовник недоступний, закритий і дуже розважливий.

Рука вашого співрозмовника залишається приклеєною до тіла

Це змушує вас витягнути свою руку, щоб потиснути руку співрозмовнику. В даному випадку ви опинилися віч-на-віч з людиною, яка дорожить своїми привілеями і не схильна проявляти симпатію з першого разу.

Співрозмовник далеко витягує руку для рукостискання

Швидше за все, ця людина потребує вашої підтримки, тому й простягає руку, щоб ви прийшли на допомогу. Він стає повністю доступним і неминуче стане розташованим і спонтанним. Це рукостискання означає дружній прийом.

Людина без упину простягає руку в вашу сторону

Будучи екстравертом, співрозмовник просто допомагає вам швидше освоїтися. Він погодиться купити вам потрібний продукт або послугу, якщо ви зумієте піднести аргументи у потрібний момент.

При рукостисканні співрозмовник простягає лише кінчики пальців

Таке рукостискання видає втікача, який відповідає за свої дії тільки на словах. Прикро, що згодом така людина може напустити на себе доброзичливий вигляд, через який ви просто забудете про фальшиві дії на самому початку. Отже таке рукостискання означає справжнє визнання симулювання або приховування інформації. Тобто співрозмовник робить вигляд, що приймає вас, буде робити вигляд, що слухає вас і пообіцяє вам про це подумати, вдаючи уважність та відповідальність. Однак все це штучно.

Людина з посмішкою простягає ліву руку, хоча вона точно не лівша

Навіть якщо у людини зайнята права рука, таке вітання з лицемірною посмішкою є чистої води виразом антипатії. У фехтуванні після закінчення поєдинку противники, які не поважають один одного, здійснюють рукостискання лівими руками. Провокатор, пліткар або маніпулятор завжди буде робити так, щоб все з вас вивудити. Він буде повторювати брехню, щоб дізнатися правду, зрадить всіх (вас теж) і багатозначно прикинеться, ніби йому доступні певні божественні одкровення. Якщо у вас достатньо проникливості, щоб передбачити цей жест, потрібно уникати такого рукостискання.

Співрозмовник з посмішкою стискає вам руки і передпліччя обома руками

Якщо співрозмовник стискає руки і передпліччя обома руками, це означає що ви в пастці. Він володіє ініціативою і з самого початку гри нейтралізує всі ваші захисні та наступальні механізми. Таке рукостискання може також говорити про те, що обидві людини в скрутному становищі і потребують допомоги один одного. Таке рукостискання видає хижака.

Людина потискає вашу руку, склавши свою у вигляді дзьоба качки

Ще одне рукостискання, яке свідчить що вам не особливо раді, або що співрозмовник не дуже вас поважає. Ця повна презирства людина навіть не вважає за необхідне приховувати своє ставлення. Вона використовує цю нехитру маніпуляцію, щоб змусити вас відкрити карти. Якщо вам пощастить, то ви зможете побачити, як зміниться поведінка співрозмовника у відношенні до вас. Він навіть не відмовить собі в задоволенні виправдати холодність на початку бесіди якимось непорозумінням. Це лицемірна людина, яка при першій нагоді зрадить вас, як тільки у неї з’явиться така можливість.

Середнє рукостискання з зігнутою рукою

Його можна спостерігати найчастіше. В людини рука зігнута під прямим або тупим кутом, рукостискання енергійне, але без надмірностей. Ваш співрозмовник налаштований в цілому конструктивно, але хоче дізнатися більше і ближче з вами познайомитися. Апріорі він помірно відкритий, але все зміниться, якщо вам вдасться пробудити його інтерес. Зігнута рука здається менш доброзичливою, ніж при довгому рукостисканні. Будьте максимально уважні в тому випадку, якщо зустрічаєтеся з співрозмовником у справах роботи, працевлаштування або співпраці. Довге рукостискання буде винятком, середнє – нормою. Що ж стосується короткого рукостискання, воно належить людям владним або тим, що себе видають за таких.

Значення кисті при рукостисканні

Тепер розглянемо розташування кисті при рукостисканні. Найчастіше кисть співрозмовника розташована вертикально і паралельна до вашої.

▼ Горизонтальна долоня, обернена вгору (супінатор).
▼ Горизонтальна долоня, обернена вниз (пронатор).
▼ Вертикальна долоня.

Велика частина рукостискань відбувається саме останнім способом, але трапляється й так, що при знайомстві рукостискання перетворюється у своєрідне змагання за першість.

різні способи подавати руку при зустрічі

Людина, що протягнула руку долонею вниз, є підлеглою, вгору – домінуючою. Рука, що повернена вгору, має в своєму розпорядженні більшу кількість рукостискань, ніж повернена вниз. Спостерігаючи за положенням рук при рукостисканні, можна миттєво визначити взаємне ієрархічне положення людей. Людина, яка простягає руку долонею вниз, знаходиться під прямим впливом того, чия рука повернута долонею вгору.

Яким же тоді є вертикальне рукостискання? Ні домінуючим, ні підлеглим, а на рівні. З самого початку співрозмовник показує, що хоче бути на рівних.

Буває й так, що при рукостисканні руки зустрічаються, але долоні не стикаються. Хоча співрозмовник зустрічає з широкою посмішкою та енергійно простягає руку, при такому рукостисканні обміну енергією немає. Долоні відсторонені одна від одної. Неможливо звернути увагу на манеру рукостискання, якщо думки будуть зайняті чимось іншим, наприклад майбутньою бесідою. Тим часом повітряна подушка ясно вказує на те, що долоні співрозмовників уникають одна одної. Тобто симпатії немає.

Відштовхування відбувається найчастіше від того, хто простягає руку повернену всередину, долонею вниз. Повертаючи долоню вниз, відмовляються від ініціативи з самого початку гри, тоді як повертають долоню вгору, намагаючись в цей же час нав’язати свою перевагу. Тобто така людина – нежданий гість. І якщо в кінці зустрічі знову повториться таке рукостискання, це свідчить про підтвердження першого спостереження.

Дистанція при рукостисканні

Дистанція, що розділяє співрозмовників при рукостисканні, теж важлива, як і його манера. Вона є надійним індикатором рівня схильності співрозмовника. З близькими і симпатичними нам людьми ми прагнемо триматися ближче, з несимпатичними – подалі. Зручна близька дистанція з улюбленими і друзями – по мінімуму, з колегами по роботі – близько півметра. З начальником краще триматися ще далі.

Різке скорочення дистанції при рукостисканні може призвести до втрати орієнтації в смисловій структурі розмови. Співрозмовникам стає якось незатишно. За реакцією співрозмовника ви можете побачити, що порушуєте дистанцію. Якщо при рукостисканні ви вторглися в його особистий простір, він відчує дискомфорт і спробує від вас віддалитися. При цьому він може нахилитися над своїм столом або відкинутися на спинку крісла щоб таким чином зберегти дистанцію. Якщо ж відсторонитися неможливо (наприклад, в тісному ліфті), тоді співрозмовник прийме закриту позу (схрещені руки або ноги).

Далі ми проаналізуємо динаміку рукостискання. Ось що означають найпоширеніші способи рукостискань.

Енергійне рукостискання

Досить часто, коли люди прощаються після розмови, це супроводжується більш енергійними рукостисканням, ніж було при зустрічі. Висновок – у процесі діалогу народилася взаємна симпатія та взаєморозуміння. Буває і навпаки, коли після безуспішних спроб домовитися прощальне рукостискання опускається з мовчазної згоди обох сторін.

У будь-якому випадку потрібно завжди звертати увагу, як саме вам потискають руку. Яким би коротким не було рукостискання, з’єднання рук має бути приємним. В іншому випадку краще буде зберігати дистанцію.

Досить велика частина почуттів обох співрозмовників виражається майже миттєво при контакті долонь. Соціальний інтелект рук – потужний підсвідомий сигнал симпатій або антипатій, який наша свідомість приховує в міру того, як успішно досягається мета.

Міцне рукостискання

Кожен раз, коли співрозмовник подає руку, він надто міцно її стискає. Наприклад, коли начальник намагається “роздробити” руку при потиску, він демонструє свій вольовий характер. Йому явно не вистачає впевненості, інакше не було б необхідності в такому надміцному потисканні руки.

Міцне стискання руки часто зустрічається в людей, які перебувають в пошуку конфлікту, щоб позбутися від болісного почуття неповноцінності. Це досить популярний, хоча далеко не єдиний і не найкращий спосіб підняти самооцінку, якщо відчуваєш себе в уразливому становищі. Якщо при цьому відреагувати на таке потискання руки гримасою болю, співрозмовнику це сподобається. Такі емоції підкреслять його самолюбство.

Мляве рукостискання

За допомогою такого тактильного обміну можна передати енергетичний сигнал іншій людині або відмовитися від нього. Мляве стискання руки – той самий випадок, коли в енергетичному обміні співрозмовник відмовляє.

Мляве рукостискання зазвичай належить людині з безвольним характером, навіть якщо вона має у своєму розпорядженні певну владу. Не слід довіряти розмаху діяльності або репутації такої людини, бо вони роздуті. Тобто таке потискання руки є більш правдивим ніж фальшива посмішка. Ця людина тюхтій. Мляве рукостискання зазвичай належить політикам, чиї амбіції нескінченно роздуті в порівнянні з їх харизмою і реальним лідерським потенціалом.

Механічне рукостискання

Співрозмовник подає руку, дивлячись через плече. Це так зване механічне рукостискання. Воно вказує на відсутність поваги до господаря простягнутої руки, якого сприймають, як щось примарне.

Втомлене рукостискання

Співрозмовник втомлено затримує свою руку долонею вниз під час потискання, немов для поцілунку. Рукостискання панує над скаргами і наріканнями. Це означає що співрозмовник дійсно підкорений або дуже чуттєвий, що може чудово уживатися. Такий вид рукостискання видає покірну жінку, закохану в чоловічу могутність або надзвичайність свого співрозмовника. Такий контакт приємний, хоча і трохи млявий.

Якщо співрозмовник подає руку з удаваною млосністю, але помітно, що з іншими присутніми він вітається по іншому, це означає відмову визнавати свого співрозмовника рівним або хоча б гідним дискусії.

Рукостискання пальцями

Замість того щоб протягнути співрозмовнику свою руку, людина простягає, скажімо, лише вказівний палець. В очах співрозмовника лише віртуальний образ, який розвіється через десять секунд після завершення зустрічі. Співрозмовник вже готується попрощатися, ще навіть не зустрівшись. Такий жест видає демотивацію, додатково забарвлену недовірою по відношенню до людини, якій подається палець замість відкритої руки.

Якщо співрозмовник має звичку тиснути руку саме так, потрібно знати, що він відноситься до категорії людей, які беруться за справу лише поверхнево і вкрай рідко дотримуються своїх обіцянок.

В будь-якому разі не варто зближуватися з людиною, що подає руку таким чином. І якщо ж все таки довелося зустріти людину з таким рукостисканням, потрібно щось придумати, щоб наступного разу не подавати руку. Наприклад, можна відтворити такий жест і протягнути цій людині свій палець у відповідь.

Вислизаюче рукостискання

Погляд при рукостисканні спрямований кудись далеко. Чарівне видовище, оскільки ця поза забезпечує людині вигляд мало не біблійного пророка. «Я бачу навіть далі, ніж ви можете здогадуватися» – такий прихований сенс цього рукостискання.

Деякі політики-демократи надмірно зловживають таким поглядом і не розуміють, що знецінюють свій публічний образ. Така ж звичка може бути і у диктатора, який впевнений, що абсолютно не ризикує втратити голоси виборців через якийсь там жест. Придивіться до дрібних начальникам з подібним поглядом, з якими вам доводиться зустрічатися в офісі, це може виявитися пізнавально.

При рукостисканні рука співрозмовника в прямому сенсі вислизає. Ледь ви встигаєте потиснути руку співрозмовника, як ваша рука виявляється вже порожньою, зависаючи в повітрі. Якщо співрозмовник подає руку таким чином, просто уникайте його. Швидше всього це дуже лицемірна людина і ви скоро в цьому переконаєтеся. Ви стоїте перед шахраєм, який в кращому випадку подарує вам фальшиву усмішку. Потрібно бути абсолютно сліпим і глухим, щоб довіряти такій людині.

Дотик до плеча при рукостисканні

Стоячи збоку від вас, співрозмовник кладе праву руку вам на ліве плече. Стискання плеча – це типово маніпуляторська близькість, якщо вона з’являється поза дружнім або любовним знайомством.

Те ж саме може статися і з правого боку, але тоді значення буде зовсім іншим. Праве плече – символічний центр амбіцій. Поклавши руку на нього, співрозмовник напевно грає в сюзерена.

Наприклад, начальник залишає свій кабінет, щоб обійти всі підрозділи підприємства та привітати співробітників і сказати кожному додаткове підбадьорююче слово. Після рукостискання він обов’язково затримує руку на правому плечі співробітника. Тому дотик до плеча – часта ознака агресивного рукостискання.

Рукостискання двома руками

Якщо співрозмовник потискає руку обома руками, він зображає дружелюбність, якої зовсім не відчуває. Зовні це палкий жест, однак таке рукостискання видає хижацьку сутність того, хто його виконує. Співрозмовник робить вигляд, що ви – той самий чоловік, якого з нетерпінням чекали стільки часу і який нарешті прийшов.

Що означає рукостискання двома руками? Якщо начальник потискає вам руку таким чином, краще заздалегідь приготуватися до дріб’язковим причіпок або навіть покарання. Якщо мова йде про візит торгового менеджера, можна плюнути на всі його пропозиції, оскільки йому потрібно тільки виконати свою роботу, а співрозмовник для нього – вдало обрана жертва, що дасть можливість вибратися зі скрутного становища.

Довготривале рукостискання

Співрозмовник стискає вашу руку занадто довго, практично не відпускає її. Пам’ятайте – чим триваліше рукостискання, тим воно фальшивіше. Таке рукостискання є актом маніпулювання, таким собі способом прихованого підпорядкування під маскою дружелюбності. Логічно стискають праву руку, яка символізує ліву півкулю мозку, тобто раціональний інтелект.

Ненормально довга тривалість рукостискання – ретельно прорахований спосіб поглинути і підпорядкувати логічне мислення співрозмовника, відключивши його захисні реакції. Довге рукостискання є одним з найулюбленіших жестів всіляких гуру.

При звабленні ініціатор довготривалого рукостискання намагається передати любовне повідомлення людині, яка йому дуже подобається, але якій він не хоче зізнаватися в коханні. Він тримає руку настільки довго, наскільки це можливо, поглядаючи на обличчі своєї жертви, щоб побачити найменший натяк на взаємність або відмову. При такому рукостисканні можливе подвійне захоплення руки на рівні зап’ястя, що служить центром відчуття безпеки і невпевненості.

Якщо це ваш друг, то краще тримати дистанцію, оскільки його дружба може цілком і повністю залежати від вигоди. Жест спрямований на проникнення в систему вашого захисту. Поряд з цим таке рукостискання часто супроводжується так званими “м’ясоїдними руками”, коли рука людини вкладена ніби у щелепи стислих рук співрозмовника.

Рукостискання сидячи

Господар кабінету подає відвідувачу руку, навіть не намагаючись встати для привітання. Жоден сюзерен не встає привітати свого васала. Якби він так зробив, то подав би сигнал про ієрархічному рівність. Начальник, який приймає вас таким чином, потребує будь-яких підтверджень свого авторитету. Але якщо він встає після розмови, щоб провести співрозмовника до дверей, можна вважати, що співрозмовник його підкорив. Якщо начальник відпускає вас не піднявшись, значить він вважає витрачений на розмову час даремним. Таким чином можна оцінити підсумки зустрічі або зборів.

Відмова рукостискання

Один з присутніх відмовився або забув потиснути руку співрозмовника, тримаючи свої руки в кишенях, схрещеними або опущеними вздовж тіла. Пропущене рукостискання – це ознака або відсутність поваги, або презирство з боку співрозмовника. Відмовляються подавати руку ворогові або хамові. Хоча деяким занадто скромним людям теж буває складно зробити крок і потиснути руку своїм колегам.

Якщо таке трапилося, можна вийти навіть не вибачаючись. Відмова потиснути руку – це чистої води визнання антипатії. Коли хтось відмовляється потиснути простягнуту руку, це сигнал про неможливість домовитися.
На початок статті