Ліквідацією підприємства називається процес, після закінчення якого припиняються всі права і обов’язки підприємця. Після завершення ліквідації жоден кредитор не зможе вимагати виконання зобов’язань перед ним, оскільки права та обов’язки ліквідованого підприємства не переходять до інших осіб.
В Україні процес ліквідації підприємств регламентується Цивільним Кодексом України, згідно якого проведення ліквідації здійснює ліквідаційна комісія. Склад ліквідаційної комісії визначається засновниками, учасниками юридичної особи, органом який прийняв рішення про ліквідацію.
Сьогодні для багатьох українських підприємців вигідніше припинити свою роботу і закрити бізнес, ніж продовжувати працювати в умовах періодичних криз і несприятливого бізнес-клімату. Слід зазначити, що закриття юридичної особи в Україні є досить ризиковим і трудомістким процесом. Набагато простіше відкрити нове підприємство, ніж ліквідувати старе з дотриманням всіх законодавчих норм. Наприклад, термін реєстрації юридичної особи становить менше одного місяця, в той час як термін його ліквідації за всіма правилами може тривати декілька років. Максимальний термін проведення ліквідаційної процедури законом не передбачений. Висококваліфіковану юридичну допомогу підприємцям в реорганізації або ліквідації надають спеціалізовані компанії, які вміють відшукати найоптимальніший вихід з ситуації, що склалася. Звернувшись до однієї з таких компанії, ваше підприємство буде під контролем професійних юристів, які вчасно захистять ваші інтереси.
Ліквідація підприємств буває добровільна і примусова. Добровільну ліквідацію здійснюють на підставі рішення керівних органів. Примусова ліквідація проводиться за відповідним рішенням суду. Найчастіше причинами примусової ліквідації є діяльність без дозвільних документів, ліцензій та сертифікатів, а також ведення забороненої законом діяльності та інші порушення закону. Добровільна ліквідація може бути стандартна або із застосуванням альтернативних способів. Стандартна процедура полягає у виключенні підприємства з Єдиного реєстру юридичних осіб. Цей процес дуже довготривалий і кропіткий. Спочатку потрібно розрахуватися з усіма кредиторами, пройти перевірку фіскальної служби та різних державних інстанцій, скласти ліквідаційний баланс та пройти ще безліч бюрократичних процедур.
Альтернативні способи ліквідації полягають в різних діях, дозволених законом, в результаті яких власники і керівники підприємства знімають з себе всі колишні повноваження. Прикладом таких способів є заміна генерального директора і засновників, злиття або приєднання до іншої компанії. У кожному конкретному випадку потрібен індивідуальний підхід і вибір найбільш оптимального та швидкого способу закриття підприємства. Тому в даному питанні обов’язково потрібен професійний підхід та допомога кваліфікованих юристів, що спеціалізуються в даній галузі права.
За період роботи будь-якого підприємства накопичується ряд кредиторських заборгованостей, виникають різні проблеми в оподаткуванні, неточності та помилки в бухгалтерській звітності. У таких ситуаціях процедуру закриття юридичної особи неможливо пройти швидко і гладко, адже будь-яка помилкова дія в цьому процесі може призвести до штрафних санкцій, адміністративної та кримінальної відповідальності посадових осіб. Оптимальним виходом при цьому вважається залучення професійних юристів, які оберуть найбільш прийнятну форму ліквідації, продумають і складуть її схему, здійснять всю процедуру в найкоротші терміни, візьмуть на себе всі супутні турботи і проблеми.
Фахівці в даній сфері, після вивчення документації підприємства, яке потрібно ліквідувати, запропонують найбільш вигідний варіант її проведення відповідно до українського законодавства. Це може бути звичайне класичне припинення діяльності, ліквідація за допомогою зміни учасників та генерального директора, закриття підприємства шляхом реорганізації (приєднання, поглинання, злиття), оголошення банкрутства.