Пенсійна реформа була започаткована під час підписання меморандуму з МВФ про співпрацю. Уряд України створив робочу групу, яка займається цими реформами разом з міжнародними експертами. І хоча на сьогоднішній день багато нюансів цього меморандуму ще з’ясовуються, зміни вже почалися. Основне завдання пенсійної реформи – зменшити дефіцит, який утворився в пенсійному фонді. Згодом будуть розроблені механізми для підвищення пенсійних виплат громадянам України. Давайте проаналізуємо, яким чином вплине нова пенсійна реформа на пенсіонерів та як вона змінить життя людей.
Чи збільшиться пенсійний вік?
Як оголосив прем’єр-міністр України, на разі пенсійний вік влада підвищувати не буде, хоча саме цього вимагає міжнародний валютний фонд. При цьому значна кількість фахівців погоджуються з думкою, що згодом це потрібно буде зробити і підвищення не минеш. Тут дуже просто все пояснюється. На сьогоднішній день кожні одинадцять пенсіонерів утримуються за рахунок десяти працюючих громадян. І якщо з часом це співвідношення не зміниться, то в найближчому майбутньому податки кожних десяти громадян будуть затрачатись на утримання п’ятнадцяти пенсіонерів. Це пояснюється старінням населення, яке спостерігається у всьому світі.
При збільшенні пенсійного віку кожен рік на шість місяців, як стверджують фахівці інституту демографії та соціальних досліджень, кількість пенсіонерів у нашій країні зменшить на один мільйон, а кількість працюючого населення, відповідно, зросте.
Як відомо, в державі не вистачає коштів на виплату пенсій. На даний момент в Україні діє солідарна система, при якій працююче населення фактично утримує пенсіонерів. Щодо дефіциту пенсійного фонду, він становить на разі 140 мільярдів гривень. Це “прогалина”, що утворилася після розподілу зібраних податків (соціальних внесків) між людьми пенсійного віку. Поки що дефіцит ПФ компенсується за рахунок держбюджету. Збільшення дефіциту було передбачене ще на початку 2016 року. Саме тоді було прийнято рішення зменшити податок з заробітних плат населення з 37 % до 22 %. Відповідно на сорок мільярдів за рік збільшився і дефіцит пенсійного фонду. Тим не менш пенсії, як повідомили у пенсійному фонді, будуть вчасно виплачуватись і надалі, от тільки їх розмір поки що не збільшиться.
Чи зростуть пенсії після реформи?
Як передбачено чинним законодавством, розмір пенсій щорічно буде зростати відповідно до інфляції. Його переглядають в грудні і травні. На цей рік інфляція буде становити приблизно 8 %, а розмір пенсій збільшиться на 10 %. Крім цього, деяким категоріям пенсіонерів розмір пенсійних виплати збільшиться на 300 грн.
На даний момент основним завданням пенсійної реформи є зменшення дефіциту, після подолання якого буде можливість підвищення пенсійних виплат. Уряд України обіцяє громадянам “справедливу пенсійну систему”, але поки що, враховуючи затверджений бюджет, значного зростання пенсій не передбачається.
Зменшення дефіциту ПФ без збільшення пенсійного віку
За рахунок чого буде зменшуватись дефіцит пенсійного фонду, якщо пенсійний вік не буде збільшено? Тут існує декілька можливих варіантів, які зараз анонсує кабінет міністрів. Першим рішенням є заборона працювати для пенсіонерів. Тобто, людина зможе отримувати або пенсію або зарплату. Минулого року Міністерство соціальної політики запропонувало громадянам купувати собі стаж, якого ще недостатньо для отримування пенсії, заплативши за кожен місяць всього 704 гривні. Однак публікацію про це було невдовзі видалено з офіційного сайту міністерства.
На даний момент пенсійні внески сплачує лише 10 мільйонів працюючого населення з 16 мільйонів працездатних громадян. Всі решта (сфера надання послуг, аграрний сектор) не зобов’язані сплачувати такі внески. Однак, як заявляють в ПФ України, невдовзі можуть зобов’язати платити внески всіх працюючих без винятку. Дефіцит ПФ планується повністю ліквідувати вже до 2024 року.
Про накопичувальну систему пенсій
Сьогодні питання накопичувального рівня залишається відкритим. Як стверджує пенсійний фонд, у 2018 році таку систему запровадити ще не вдасться. Але міністерство соціальної політики вважає, що накопичувальна система пенсій зможе працювати тоді, коли не буде дефіциту теперішньої пенсійної системи.
На разі для поповнення накопичувального рівня буде використовуватися спеціальний податок. При цьому з заробітної плати доведеться сплачувати 22 % в діючу солідарну систему, а ще пару відсотків буде стягатись у накопичувальний фонд. Один із законопроектів пенсійної реформи передбачав додаткову плату у розмірі 2 % для всіх працюючих віком до 35 років. Ці кошти повинні були надходити на особисті пенсійні рахунки, а до 2022 року розмір додаткових внесків у накопичувальний фонд повинен був зрости до 7 %.
До досягнення пенсійного віку ці кошти повинні накопичуватись. Іншими словами, якщо така система запрацює, то в майбутньому пенсіонери будуть отримувати по дві пенсії. Однак тих громадян, які вже зараз досягли пенсійного віку, ця система не стосується.
Багатьох людей цікавить, чи не пропадуть їхні гроші, якщо раптом збанкротує пенсійний фонд. Звичайно, стовідсоткової гарантії дати неможливо. Але накопичувальна система пенсій вже давно працює у багатьох розвинених країнах світу, що мають потужну економіку. Що стосується України, то за останні три роки ціни на товари, як сверджує НБУ, збільшитись майже на 80 %. Саме тому, щоб інфляція не “торкнулась” заощаджень, починаючи з 2014 року накопичення повинні були збільшитись в 1,8 рази, що на даний момент неможливо.
Що ж робити працюючому населенню щоб забезпечити швидке накопичення пенсій? Експерти вважають, що найкращим виходом буде самостійне накопичення валюти на депозитних рахунках. Однак слід пам’ятати, що розмір депозиту не повинен перевищувати 200 тисяч гривень, адже цю суму зможе повернути фонд у випадку банкрутства банку. Якщо ж вдається відкласти більше грошей, при можливості краще купити нерухомість.