Як знайти роботу за кордоном?

Автор | 15.04.2017


як правильно шукати роботу за кордоном За останні декілька років багато наших співвітчизників вимушені були залишитися без роботи. Крім цього значно погіршився практично у всіх людей рівень життя. Це помітили навіть ті, хто залишився на роботі: ціни збільшилися, а зарплати залишилися майже без зміни. Думка про те, що непогано було б спробувати поїхати на роботу іншу країну, почала приходити в голови українців набагато частіше. Особливо так відбувається, коли на вулиці бачиш оголошення, на якому вказано, скільки пропонують отримувати за роботу закордонні роботодавці навіть за звичайно роботу без кваліфікації. Крім цього, майже в кожного з вас є родичі або знайомі, що вже поїхали працювати в одну з зарубіжних країн або планують поїхати туди найближчим часом. Тож як знайти роботу за кордоном? Давайте сьогодні поговоримо про те, що потрібно пам’ятати, аби не набути під час працевлаштування за кордоном негативного досвіду.

Реальні та потенціальні можливості

З точки зору закону людина має повне право працювати в будь-якій країні світу, якщо в неї є дозвіл на роботу цієї самої країни. Тож теоретично спробувати такий шлях може кожен.

Існують три основні варіанти працевлаштування за кордоном. Багато що залежить, звичайно, від того, хто ви за професією, який рівень вашої кваліфікації та який у вас вже є досвід. Незамінимих працівників немає, але є рідкісні фахівці, які завжди і всюди затребувані. Як правило, ці люди і на батьківщині отримують непогано. Саме для таких висококваліфікованих працівників існують різні міжнародні програми, міждержавні обміни та інші подібні речі.

Варіант працевлаштування для обраних

Коротко кажучи, це варіант, коли ваша цінність як працівника може бути для роботодавця дуже висока, і він не тільки організовує ваше працевлаштування, а й сам знайде вас, запропонує роботу на прекрасних умовах і ще почне телефонувати, нагадуючи про себе. А ви будете трохи торгуватися і вибирати серед наявних пропозицій кращу. Мова йде про вчених світового рівня, діячів мистецтва, рідкісних технічних фахівців. Загалом цей варіант навряд чи буде цікавий тим, хто втратив роботу у зв’язку зі скороченням.

Варіант самостійного пошуку роботодавця

Наприклад, ви не зірка світових масштабів, але ціну собі знаєте. Тобто, у вас є досвід, є напрацювання, є спеціальність, що користується попитом в певній конкретній країні. Але найголовніше – розуміння того, що там ви будете потрібніші, ніж тут. Отже наступні поради саме для таких людей.

▼ Не завадить вивчити мову країни, куди ви збираєтеся їхати на роботу, або хоча б освоїти в певній степені англійську мову.

Шукати роботу краще на сайтах країни потенційного роботодавця. Пропозиції, що розміщені на українських сайтах, приведуть вас в кращому випадку до агентства, а в гіршому – до шахраїв.

▼ Резюме, яке ви надсилаєте на вакансію, що вас зацікавила, має бути також написано на мові країни роботодавця і продубльовано англійською. Якщо ви не впевнені в своїх знаннях місцевої мови, переклад можна замовити в бюро перекладів. В крайньому випадку можна скористатися онлайн-перекладачем. Однак, не виключено, що варіант з онлайн-перекладачем буде досить незграбним, оскільки переклад в більшості випадків виходить некоректний.

▼ Відсилати резюме потрібно на якомога більшу кількість пропозицій. Можливо навіть розмістити його на сайті, хоча це не завжди найефективніший спосіб. І ще одне – якщо ви все-таки не впевнені, що зможете спілкуватися вільно мовою тієї країни, тоді вкажіть, що співбесіду готові пройти на англійській мові. Слід зазначити, що знання мови завжди буде безумовним плюсом, а в окремих випадках може виявитися навіть вирішальним фактором.

▼ Одним з важливих плюсів буде вже наявний досвід роботи за кордоном. Якщо ви працювали або вчилися в тій же країні, куди збираєтеся тепер їхати, це взагалі чудово.

▼ Якщо вам пощастило і ваші виняткові здібності були помічені, наступний етап – співбесіда (зазвичай вона проводиться через інтернет, по скайпу, наприклад). Тут вже ви повинні постаратися вразити своїми якостями, досвідом і досягненнями. Можливо, роботодавець захоче подивитися, як ви виглядаєте і вмієте провести самопрезентацію. Але головне все-таки це відповідність пропонованій роботі та конкурентні переваги. Адже якщо вибір зупиниться на вашій кандидатурі, компанії доведеться документально довести, що відповідного фахівця в своїй країні знайти не вдалося, або підтвердити, що дана посада пропонувалася вітчизняним претендентам, але вони відмовилися. Такі правила працевлаштування діють у більшості країн світу.

Працівники яких професій потрібні за кордоном?

Тож у кого є шанси знайти хорошу роботу? Це питання було задано фахівцям однієї з компаній, що займаються закордонним працевлаштуванням наших співвітчизників, щоб дізнатися інформацію з перших рук. Що вдалося дізнатися – читайте нижче.

Найбільший попит на фахівців в області IT, на інженерів, геологів, кваліфікованих будівельників. Якщо фахівець ще має відповідні знання мови, то у нього є прекрасні шанси. Заробітки у таких професіоналів в середньому від двох до семи тисяч євро на місяць. Унікальні фахівці оцінюються ще вище, тут підхід індивідуальний.

У різних країнах ЄС різний підхід до найму іноземців. Наприклад, у Великій Британії важко отримати робочу візу, там віддають перевагу місцевим кандидатам. У Німеччині є спеціальні програми по найму іноземців з дефіцитними спеціальностями, можливо навіть без вищої освіти. Зазвичай це сантехніки, молодший медичний персонал.

У деяких країнах потрібне підтвердження диплома, що вимагає часу. Якщо говорити про загальні тенденції, то технічний фахівець високого рівня може знайти роботу практично скрізь – в Європі, США, Австралії, Африці. А ось гуманітарії, на жаль, не потрібні майже нікому.

Ну а що робити, якщо ви саме гуманітарій, або, наприклад, ваша спеціальність не користується попитом за кордоном? Тоді залишається тільки варіант звернутися в агентство, яке займається підбором працівників за запитом зарубіжних компаній. Це, як правило, некваліфікована або непопулярна робота: сфера обслуговування, догляд за важкохворими, літніми людьми або дітьми (офіціанти, прибиральники, доглядальниці та няні, а також домогосподарки та доморобітники), сільгоспробочі, працівники на м’ясокомбінати, водії-далекобійники, різноробочі та ін. Треба зазначити, що такий варіант працевлаштування найпопулярніший серед наших співвітчизників.

Можливо, вся справа в тому, що навіть на цих непопулярних і некваліфікованих роботах можна заробити непогані гроші (у порівнянні з зарплатами в Україні). А ось серед місцевих жителів зарплати за важку працю вважаються недостатніми, тому вони на такі вакансії не йдуть. Для такого способу працевлаштування потрібно виконати наступні дії.

▼ Звернутися в ліцензоване агентство, що надає послуги з працевлаштування за кордоном.

Пам’ятайте, що такого роду послуги – неоране поле для шахраїв. Незважаючи на надлишкову пропозицію, легально працюють тільки близько 20 % таких компаній. В першу чергу попросіть пред’явити ліцензію видану в Україні. Зверніть увагу на те, який саме вид діяльності прописаний в ліцензії – можливо про працевлаштування там немає ні слова. Часто шахраї підсовують ліцензії на будь-який інший суміжний вид діяльності (скажімо, консультаційні послуги, під які можна підвести все що завгодно).

Зверніть увагу на деякі деталі роботи агентства, навіть якщо відгуки в інтернеті про нього виключно позитивні. Все це може бути просто частиною підготовки, адже позитивні відгуки часто пишуться на замовлення, а негативні видаляються. Що повинно вас насторожити?

► З вас будуть вимагати гроші за кожен рух і подих: заповнити бланк – платно, внесення в базу даних – платне (причому таких баз виявиться нез’ясовно багато). І взагалі, за додаткову плату буде все.

► Вам почнуть розповідати про райські умови і нетутешні блага (без подробиць).

► Увесь час будуть повторювати, що немає нічого простішого, ніж влаштуватися на роботу за кордоном, однак не дадуть ніяких гарантій і термінів.

На що слід звернути особливу увагу при працевлаштуванні за кордоном?

▼ Тип візи (повинна бути робоча, а не туристична, яка часто пропонується для виїзду на сезонні сільськогосподарські роботи).

▼ Яким способом буде оплачуватися ваша праця, за чий рахунок переїзд, харчування і проживання.

▼ Медична страховка (її повинен надати саме роботодавець).

▼ У вас повинні попросити результат аналізу перевірки на ВІЛ, сертифікат про зроблені щеплення, довідку за формою 082/10, а також довідку про відсутність судимості.

Особливо потрібно бути уважними молодим дівчатам, яким пропонують їхати на роботу моделлю, танцівницею, іноді навіть аніматором в готель. Нерідко таким чином дівчата потрапляють у сексуальне рабство, а їх реальна «робота» не має нічого спільного із заявленою.

Величезна кількість громадян України уже працюють за кордоном. Причому більша частина – нелегально. Країни ЄС на сьогоднішній день найпопулярніший напрямок для виїзду на заробітки. Крім того, є попит на роботу в Канаді. Однак завжди слід пам’ятати, що не варто робити необдумані кроки, які можуть коштувати дорожче зароблених грошей.
На початок статті