Основними показниками, за якими було встановлено затребуваність фахівців різних професій в майбутньому, є підвищення попиту на спеціалістів відповідного фаху та недостатня кількість профільних закладів освіти. Також було враховано аналіз сучасного ринку праці в Україні. Таким чином МОН України визначило 19 професій, що мають загальнодержавне значення, і був складений з них перелік для офіційного повідомлення в прес-службою через ЗМІ.
Повний перелік дефіцитних професій в Україні
1. Монтажник систем вентиляції, аспірації, пневмотранспорту, кондиціонування повітря;
2. Бурильник експлуатаційного і розвідувального буріння свердловин нафти і газу;
3. Помічник бурильника експлуатаційного і розвідувального буріння свердловин;
4. Наладчик маніпуляторів і станків з програмним керуванням;
5. Слюсар з ремонту будівельних машин і тракторів;
6. Складальник корпусів металевих суден;
7. Верстатник деревообробних верстатів;
8. Помічник машиніста електровоза;
9. Помічник машиніста тепловоза;
10. Верстатник широкого профілю;
11. Машиніст бурової установки;
12. Моторист бурової установки;
13. Монтер залізничної колії;
14. Фрезерувальник;
15. Виноградар;
16. Живописець.
17. Бджоляр;
18. Тістороб.
19. Токар;
Крім цього в Міністерстві освіти і науки України було пояснено причини, що викликали необхідність у створенні цього переліку. Таким чином, у зв’язку з децентралізацією освіти в Україні, фінансування професійно-технічних навчальних закладів буде відбуватись на місцевому рівні. І вже від початку 2017 року всі заклади професійної освіти почали фінансуватись з обласних та міських бюджетів. Це досить складний і тривалий процес, що адже він не лише ламає принцип фінансування, що формувався протягом багатьох років, але й змінює пріоритети підготовки нових кадрів. Отже всі замовлення на нові кадри тепер будуть видаватись місцевою владою, враховуючи потреби місцевого ринку праці. При цьому слід врахувати, що самі навчальні заклади практично не змінились, а замовлення на кадри формувались на державному рівні.
Для прикладу така професія, як бджоляр, посіла одне з провідних місць у вище вказаному переліку тому, що Україна виявилась в останні роки головним експортером меду в країни Євросоюзу. А загалом наша країна займає третє місце у світі за об’ємом виробництва меду.
Також у перелік увійшли і деякі професії, за якими не лише проводиться навчання в дуже малій кількості навчальних закладів, але й ті, на які вже відчувається гострий дефіцит на ринку праці. Так, наприклад, на даний момент існує близько 2600 вакансій на посаду верстатника деревообробних верстатів, а навчається за цією професією всього 1400 учнів. Що стосується професії виноградаря, її освоює в ПТУ всього 44 учні в Україні, а вакансій для таких фахівців вже налічується більш ніж 1600 по всій країні.
Нагадаємо, що донедавна Кабінет міністрів України затвердив список професій, працівники яких будуть мати право отримувати дострокову пенсію.