Яку вибрати спеціальність – поради, рекомендації та прогноз на майбутнє

Автор | 26.09.2017


яку професію краще вибрати на майбутнє Обираючи для себе майбутню спеціальність, більшість молоді керується в цьому питанні своїми інтересами, уподобаннями, інтелектуальними можливостями. Загалом це дуже правильно, але бути впевненим, що згодом, років через п’ять обрана професія буде популярною і перспективною на ринку праці та здатна буде забезпечити власникові відповідного напрямку освіти відповідний за забезпеченістю рівень життя, не зможе практично жодна людина. Тож давайте спробуємо визначити основні важливі моменти сьогоднішнього процесу навчання фахівців та майбутнього їх працевлаштування не тільки в період розвитку економіки, але навіть за умови настання економічної кризи в країні.

Зараз ми спробуємо самостійно розібратися, що саме відбувається в країні на сьогоднішній день і що, швидше всього, буде відбуватися в майбутньому на ринку праці та в секторі освіти.

▼ Суттєво збільшиться кількість непотрібних для виконання фахової роботи офісних працівників, керівників, юристів, економістів та менеджерів, що здобули вищу освіту. Однак спеціалістів цих напрямків продовжують навчати і щорічно випускати більшість вузів України. Це пояснюється бажанням значної частини населення отримати вищу освіту.

Не дивлячись на те, що надлишок спеціалістів з вищою освітою є очевидним фактом, при аналізі пропозицій кадрових агентств стає зрозуміло, що досвідчений юрист або бухгалтер будуть завжди цінитися солідними підприємствами та організаціями. На даний момент склалася ситуація, при якій на вакантну посаду подаються сотні анкет і резюме кандидатів, а в кінцевому результаті, як наголошують роботодавці, вибрати нікого не вдається. Справа в тому, що наявності самого диплома на сьогоднішній день вже недостатньо. В дійсності диплом, що підтверджує наявність вищої освіти, повинен свідчити про відповідні професійні навики і знання теорії. Тому молодому поколінню можна порадити перед вступом до вузів підготуватися до серйозного щоденного навчання.

▼ Переважній більшості випускників потрібно буде освоювати додаткову спеціальність вже після отримання документа про освіту. Слід підготувати себе до того, що на сьогоднішній день потрібно постійно підвищувати свою кваліфікацію і навики, незважаючи на вік і стаж роботи. Для зменшення грошових витрат доцільно зайнятися самоосвітою, застосовуючи різноманітні інтернет-курси, що включають медіа-ресурси.

▼ Дуже поширеним явищем сьогодні є працевлаштування випускників вузів на вакансії, які не вимагають вищої освіти. Тому потрібно визначитися – можливо, краще буде віддати себе висококваліфікованій робітничій професії, ніж здобувати будь-якою ціною хоча б яку-небудь вищу освіту. Хорошим варіантом буде також отримання робочої спеціальності під час навчання у вузі.

▼ Можливо, значно простіше з працевлаштуванням буде в конструкторів, технологів, інженерів, проектувальників, програмістів та інших фахівців з технічною освітою. Потрібні будуть в значній кількості і спеціалісти, що контактують з природою, а саме: хіміки, агрономи, лікарі, фармацевти, біотехнологи, зоотехніки і т.п. Тому, якщо в даному напрямку є певні здібності та інтерес, тоді варто задуматися над вибором спеціальності даної сфери.

▼ В секторі освіти також помітно зростає кризова ситуація, що пов’язана із зменшенням народжуваності та, відповідним, зменшенням кількості студентів. Крім цього, на платну форму навчання значною мірою впливає загальне зниження рівня життя населення. Іншими словами, студенти не в змозі платити за своє навчання. Іноді, після початку навчання на платному відділенні ВНЗ, деякі студенти потрапляють в скрутне фінансове становище і не можуть продовжити здобування освіти.

Тут можна порадити лише одне – після вибору ВНЗ слід оцінити загальну кількість студентів, що в ньому навчається. Чим більше їх буде – тим краще, адже це свідчить про стабільність фінансового становища навчального закладу. Відповідно, якщо студентів у закладі навчається мало, то це означає, що ситуація нестабільна і навчальний заклад може в любий момент припинити свою роботу. Не слід також забувати про акредитацію та ліцензію навчального закладу – ці питання бажано уточнити ще до подачі документів на навчання.

▼ Ринок праці після виходу з кризи тривалий час буде відзначатися структурним безробіттям. При цьому люди, які шукають роботу, будуть намагатися працевлаштуватися за спеціальністю за місцем проживання, уникаючи переїзду на нове місце, де є відповідні вакансії. Тут значна перевага в молодих людей, адже вони більш мобільні та ініціативні. Однак, дуже часто такі фахівці стикаються з труднощами при переселенні на нове місце проживання (реєстрація, житло і т.п.). Тому, якщо немає бажання змінювати місце проживання, потрібно віддавати перевагу професіям, що користуються попитом у регіоні проживання (в місті, районі, області). При цьому можна навіть заздалегідь спланувати, на якому підприємстві даної локації можна буде працевлаштуватися за фахом.

▼ На сьогоднішньому ринку праці успішне працевлаштування часто пов’язане не лише від працездатності та професійних навиків. Крім правильного вибору професії та регулярного підвищення своєї кваліфікації слід також зайнятись так званим самомаркетингом. В це поняття входить мистецтво влучно висловлюватися, комунікувати з оточуючими, добре виглядати, зберігати спокій та вміти виступати на публіці. З цією метою бажано приймати участь в організаторській та громадській роботі вузу під час здобування освіти. Справа в тому, що розвинувши такого роду навики, можна досягти значного успіху в конкуренції з іншими фахівцями при інших рівних умовах.
На початок статті