Зарплата в конверті (сіра зарплата) – можливі наслідки для працівника

Автор | 11.08.2017


чому небезпечна зарплата в конвертах Зарплата в конверті або сіра зарплата – це заробіток працівника, з якого частково сплачуються податки. Вона складається з офіційної білої частини, з якої йдуть відрахування державі, та з неофіційної частини, з якої податки не сплачуються.

Схема працює так наступним чином – роботодавець укладає з працівником трудовий договір і призначає мінімальну офіційну зарплату. З цієї зарплати він платить за працівника мінімальний податок і відповідні внески. Іншу зарплату він тим чи іншим чином перетворює в готівку і видає гроші у конверті, уникаючи таким чином податку та отримуючи значну економію.

За документами це виглядає так, ніби у роботодавця працюють низькооплачувані працівники. Загалом це не порушує закон, хоча й відразу викликає підозру. По суті це схема уникнення податків за рахунок самих працівників.

Працівник отримує сіру зарплату виключно на свій страх і ризик, адже розмір, порядок і термін її виплати не передбачений законом і трудовим договором. Ніхто не знає, звідки роботодавець бере сірі гроші – зі своєї кишені, чи з перетворених у готівку грошей. Цілком може бути й так, що гроші в конверті є заробітком наркопритону або підпільного борделю.

У будь-який момент роботодавець може припинити платити працівникам неофіційну частину заробітної плати. Отримати зароблені гроші при такому розкладі буде складно. Саме тому працівники повинні знати про всі негативні наслідки зарплати в конверті.

Кримінальна відповідальність працівників за отримання сірої зарплати

Податки з зарплати працівника сплачує роботодавець, адже саме він є податковим агентом. Однак платником податків є і сам працівник. Тому, коли працівник отримує неофіційну частину зарплати, він порушує закон. Якщо справа буде розглянута в суді, довести свою непричетність до фінансових махінацій роботодавця працівникові буде дуже складно, бо суд може вирішити, що працівник перебував у злочинній змові з роботодавцем.

Тож як уникнути кримінальної відповідальності за зарплату в конверті? В першу чергу слід одразу писати заяви в прокуратуру і податкову про те, що роботодавець ухиляється від сплати податків. Цього достатньо, щоб органи почали перевірку. Також необхідно написати скаргу про порушення своїх прав у Держпраці. Такого роду заяви і скарги будуть доказом того, що працівник не хотів отримувати сіру зарплату.

Мінімальний розмір відпускних або їх відсутність

Коли працівник готується до відпустки, він повинен бути готовим до того, що відпускні будуть набагато менші, ніж зарплата в конверті. Для звітності бухгалтерія нарахує відпускні за офіційною, а не за фактичною зарплатою.

Наприклад, працівник їде на відпочинок на 28 днів відпустки. Його офіційна зарплата складає 3600 грн, а в конверті він отримує 18 000 грн. При цьому протягом року працівник не хворів та не отримував ніяких премій і надбавок. Він виконував свою роботу протягом 12 місяців до відпустки і сидів за робочим столом з понеділка по п’ятницю.

За пару днів до поїздки працівник розраховує отримати звичний для нього аванс в конверті розміром 10 000 грн. Але замість цього йому видають всього 2000 грн. Саме стільки відпускних йому належить згідно закону, виходячи з офіційної зарплати.

Буває й по іншому. Частина роботодавців виплачують сірі відпускні в повному розмірі. А деякі підприємства можуть взагалі не платити ніяких відпускних, тобто, вони будуть нараховані лише на папері. В тому чи іншому випадку працівник повинен усвідомлювати існуючий ризик.

Слід також зазначити, що при отриманні візи для подорожі за кордон розмір офіційної зарплати не враховується. В консульстві можуть тільки дізнатися, чи працює даний працівник на підприємстві, що вказане в анкеті, а перевірити розмір заробітної плати консульство не має права.

Для того, щоб уникнути таких ситуацій, потрібно заздалегідь уточнити в колег по роботі, який порядок виплати відпускних на підприємстві. Краще всього поспілкуватись безпосередньо з роботодавцем. Можливо під час розмови працівник з’ясує, що ніяких відпускних йому взагалі не буде виплачено і формально він вже давно використав свою відпустку. Приблизно така ж ситуація буде і при виплаті лікарняних.

Мізерний розмір вихідної допомоги

Згідно із законом, якщо роботодавець за своєю ініціативою звільняє працівника при скороченні штату або ліквідації фірми, він зобов’язаний виплатити йому вихідну допомогу. Зазвичай це дві або три середньомісячні заробітні плати. Детальніше про це можна взнати з трудового законодавства. Отже, якщо заробітна плата працівника складає 18 000 грн, він не отримував додаткових премій, і компанія його скорочує, йому згідно законодавства повинні виплатити не менш ніж 36 000 грн. І буде дуже неприємно, коли розмір вихідної допомоги роботодавець зменшить до офіційного мінімуму, тобто, виплатить приблизно 7200 грн.

Досить часто роботодавці при звільненні працівників змушують їх писати заяви про звільнення з роботи за власним бажанням. В такому випадку ніяких виплат працівникам не належить. В компаніях, що намагаються уникати податків, такий варіант цілком можливий.

Щоб уникнути таких неприємностей, потрібно переконати роботодавця віддати повну суму заробітної плати при звільненні. Однак працівнику потрібно пам’ятати, що при зіпсованих стосунках з роботодавцем йому однозначно виплатять тільки суму, що прописана в договорі. В такому випадку можна написати скаргу в відповідні органи або прокуратуру. Таким чином працівник може покарати роботодавця, але грошей з нього все одно не отримає. Тобто, шанси встановити справедливість при отриманні сірої зарплати дуже низькі.

Відмова в кредиті на велику суму

При мінімальній зарплаті розміром 3600 грн працівник не зможете оформити кредит на покупку машини або іпотечний кредит. Йому буде доступний лише споживчий кредит на придбання побутової техніки. Навіть якщо сіра частина зарплати набагато більша за офіційну, про вигідні відсотки та умови кредитування доведеться забути.

Коли банк видає людині кредит, він завжди оцінює свій ризик – чи зможете ця людина виплачувати кредит із зарплати і наскільки висока ймовірність звільнення з роботи без вихідної допомоги. Банки мають дуже великий досвід і точно знають, що таке зарплата в конвертах. Тому для багатьох людей сіра заробітна плата буде фактором ризику.

Деякі банки навпаки не бачать в сірій зарплаті ризику. Для них головне щоб клієнт мав гроші. Однак, щоб перестрахуватися, установи завжди збільшують процентну ставку по кредиту.

Найкраще в таких випадках знайти банк, який врахує частину зарплати, що виплачується в конверті. На таких умовах кредитна установа встановить більший відсоток, адже існує ймовірність, що в певний момент клієнт може не отримати свій конверт.

В кожному конкретному випадку працівник повинен вирішити для себе, чи варто миритися з виплатою зарплати в конверті? Якщо планується покупка квартири, в працівника має народитися дитина, або він збираєтеся жити на пенсію, краще шукати іншу роботу.
На початок статті